www.mielec.pl
Szkoła Podstawowa Nr 9 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Władysława Jasińskiego "Jędrusia" w Mielcu

Dzisiaj jest poniedziałek 20 Maja 2019. Imieniny obchodzi Aleksander, Bernardyn, Bazyli


Szkoła z klasą
Szkoła bez przemocy
Aktualności arrow Biblioteka szkolna arrow Co u nas slychać?
Co u nas slychać?
Pasowanie na czytelnika w SP 9 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
07.06.2013.

 Pasowanie na czytelnika w SP 9

Pasowanie organizowane, co roku, weszło na stałe do kalendarza wydarzeń i jest to oficjalne przejście najmłodszych do grona czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość miała miejsce 5.06.2012r.  „Pasowanie na czytelnika” pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 9, którzy przybyli wraz z wychowawcami było bardzo uroczyste. Gościem honorowym był Pan dyrektor szkoły mgr Andrzej Wilk i v-ce dyrektor Pani mgr Elżbieta Cisło.

 


 

Na wstępie, uczniów klas pierwszych przywitali koledzy i koleżanki klasy IIa. Przedstawili inscenizacje pt. "Do młodych czytelników". Uczniowie w formie zabawy zapoznali się z regulaminem i księgozbiorem biblioteki, zasadami wypożyczania książek oraz prośbami książek, aby mogły one służyć przez wiele lat. Wykazali się znajomością literatury dziecięcej odgadując tytuły baśni i bajek. Na zakończenie Pan dyrektor i Pani v-ce dyrektor pasowali uczniów na czytelników biblioteki szkolnej piękną księgą baśni. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Pan dyrektor życzył wielu radosnych chwil spędzonych z bohaterami książek.

Galeria dostępna jest tutaj:

 

Zmieniony ( 09.06.2013. )
 
Wizyta klasy I A Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
09.10.2012.

5 października 2012 r. uczniowie klasy I „a” odwiedzili Bibliotekę Szkolną. Pani bibliotekarka zapoznała uczniów z zasadami wypożyczenia oraz przedstawiła „życzenia książek”.  Uczniowie pierwszy raz wypożyczyli lekturę szkolną  Marii Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik” w której mały ludzik z plasteliny uczestniczy wraz z dziećmi w pierwszych szkolnych doświadczeniach i wzruszeniach. Z Tosią i jej klasą przeżywa przeróżne perypetie, a także poznaje prawa i obowiązki ucznia.

Wiele niespodzianek czekało młodych czytelników w szkolnej czytelni i pracowni multimedialnej. Uczniowie dowiedzieli się  o życiu i twórczości autorki  z  encyklopedii internetowej  „Wikipedia” . Na dużym ekranie kinowym obejrzeli fragmentu filmu „Plastusiowy pamiętnik”. Mogli przeglądnąć swoje książki posługując się kamerą A Ver Vision przetwarzającą obraz na nowoczesny ekran.  

   Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, deklarując częste odwiedzanie biblioteki .

Dziękujemy za wizytę!

Zapraszamy !

Cała galeria dostępna tutaj  

Zmieniony ( 09.10.2012. )
 
Poznajemy stare księgi Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
13.06.2012.

Poznajemy stare księgi

W czytelni biblioteki szkolnej odbyła się lekcja biblioteczna zapoznająca z historią pisma i książki. Uczniowie klasy II a poznali  różne formy książki i dowiedzieli się, co to są np. inkunabuły, starodruki, reprinty czy rękopisy. Ciekawym elementem zajęć była możliwość obejrzenia starych ksiąg. Młodsi historycy dowiedzieli się jak powstawał druk i kto to był Gutenberg oglądając film z serii „Byli sobie wynalazcy”. Jaka była pierwsza książka? Zadawano sobie to pytanie od tysięcy lat. Znaki, jakimi się porozumiewano stanowiły coś w rodzaju książki .Z biegiem lat ludzie zaczęli szukać sposobu, aby móc przechowywać informacje i przesyłać wiadomości. Na początku rysowali na skałach i w grotach, potem na kamiennych płytach. Długimi szeregami, jak litery w książce, wykuwali węże, sowy, gęsi, ludzi, a pośrodku nich różne figury geometryczne: koła, kwadraty, trójkąty. I  właśnie kamienna książka jest najtrwalszą na świecie.
 Image Image
Kamienne książki były ciężkie i niewygodne; najgorsze było jednak rycie znaków. Dlatego ludzie nieustannie szukali wygodniejszego, lecz równie trwałego sposobu zapisywania i przechowywania informacji. Posłużono się w tym celu gliną, z której sporządzano grubą tabliczkę. Pisarz kreślił na niej znaki zaostrzoną pałeczką. Aby tabliczka stała się trwalsza, po napisaniu oddawano ją garncarzowi do wypalenia w piecu, w którym wypalano garnki.  W starożytnym Egipcie sporządzano książki z papirusu, rośliny rosnącej nad brzegami Nilu. Roślina podobna do polskiego lnu odpowiednio obrobiona w wodzie, tłuczona kamieniami, dawała długie włókna. Włókna suszono na słońcu, prasowano a potem mułem z Nilu sklejano.  Gotowe arkusze stanowiły długie wstęgi, a te w zwoje. Na papirusie pisano atramentem za pomocą trzcinowego pióra. Atrament można było łatwo zmyć gąbką. Dopiero wynalazek czcionki ruchomej i prasy drukarskiej był prawdziwym postępem w procesie wytwarzania książki. W XV wieku zastosowano druk.Jan Gutenberg był wynalazcą ruchomej czcionki, dzięki której można powielać karty z drukiem do obecnych czasów. Maszyny drukarskie pozwoliły drukować dołączając ilustracje. Obecnie drogę drukowania książki skróciły nowoczesne komputery.
 
Zmieniony ( 13.06.2012. )
 
Pasowanie na czytelnika Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
02.06.2012.

Pasowanie na czytelnika

W dniu 17.05.2012 r., w naszej szkole odbyła się Uroczystość Pasowania uczniów pierwszej klasy na czytelników biblioteki szkolnej. Oprócz pierwszoklasistów i ich wychowawczyń, obecny był również Pan dyrektor szkoły mgr Andrzej Wilk i Pani wicedyrektor szkoły mgr Elżbieta Cisło.. Po przywitaniu, pani bibliotekarka oraz szkolne dziennikarki z redakcji „ ABC dziewiątki”, przypomniały dzieciom zasady obowiązujące w bibliotece .Przeprowadziły konkursy sprawdzające wiedze uczniów na tematy biblioteczne..Dzieci wykazały się również dużą znajomością literatury dziecięcej. Odgadywały bezbłędnie autorów książek oraz ich bohaterów. Po sprawdzianie pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników najpiękniejszą książką z biblioteki szkolnej. Otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Książki  z naszej biblioteki  odkryją przed Tobą

nieznany świat tajemnic, przygód i dalekich podróży.

Niech ten świat rozwija Twoją

wyobraźnię, ciekawość  i umiejętności.

 Następnie uczniowie klasy trzeciej przedstawili wspaniałą baśń, którą wzbogaciły duże, barwne dekoracje, ukazujące miejsca akcji. Na wyobraźnię widzów podziałały również ciekawe stroje zaprojektowane i przygotowane przez samych aktorów oraz reżysera sztuki panią mgr Annę Czerwińską. Inscenizacja bardzo podobała się widzom.. Ten dzień zostanie przez nich zapamiętany na długo.

Cała galeria dostępna tutaj 

Zmieniony ( 03.06.2012. )