Propozycje zabaw – w krainie baśni i bajek

Kochane Dzieci

Dziś przenosimy się w magiczny sposób i oto jesteśmy… w krainie baśni i bajek.

Na początek zapraszam Was do zagrania w Teleturniej, w którym pytania dotyczą Andersena, czyli jednego z najbardziej znanych autorów baśni dla dzieci.

Pobawcie się również proszę w Quiz https://learningapps.org/view4016599 i zastanówcie się nad wygraną, co z nią zrobicie. Chcecie wiedzieć co to za wygrana? Rozwiążcie quiz a jak już wrócicie do szkoły to opowiecie nam o Waszych nagrodach….

Jeśli chcecie już pobawić się plastycznie to zapraszam Was do zabawy „Moja bajkowa kukiełka” wykonajcie kukiełkę z łyżki drewnianej… wystarczy że stworzycie jej strój np. z bibuły i odpowiednio przymocujecie (klejem, sznurkiem itp.) a następnie ozdobicie strój cekinami itp. oraz doczepicie włosy ze sznurka i dorysujecie oczy i uśmiech mazakiem…

Jeśli zrobicie kilka takich kukiełek możecie potem pobawić się w teatrzyk kukiełkowy, a sceny będziecie wymyślać sami…

Myślę, że będzie Wam miło tworzyć swoje kukiełki słuchając piosenki „Witajcie w naszej bajce” z Akademii Pana Kleksa: https://www.youtube.com/watch?v=WyzrrNUpj-E

Sprawdźcie też, czy Wy i Wasi Rodzice macie dobrą pamięć? Możecie w tej zabawie zrobić konkurencję dzieci – rodzice w Memory z bohaterami z Czerwonego Kapturka.

Jesteście ciekawi jak z biegiem lat zmieniały się zabawki i zabawy dziecięce? Zobaczcie sami: https://www.youtube.com/watch?v=e-Nz5eNQ1ps&feature=emb_logo

A teraz wybierzcie dowolną znaną Wam zabawę ruchową, jaką znacie i wspólnie z Rodzicami pobawcie się… Może zabawa z Rodzicami i Rodzeństwem jest jednak lepsza niż gra na komputerze?Proponujemy też zabawy z rodzicami


-„Jaka to bajka?” – rozwiązywanie zagadek dotyczących wybranych bajek.
Rodzic  czyta zagadkę, a dzieci podają jej rozwiązanie i dobierają odpowiednią ilustrację.

  • Jaka to dziewczynka, co ma pracy bardzo wiele a na pięknym balu gubi pantofelek? (Kopciuszek)
  • Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotkali chatkę zrobioną z pierniczka? ( Jaś i Małgosia)
  • Chociaż kłopoty z wilkiem miała, wyszła z tej przygody, zdrowa i cała. (Czerwony Kapturek)
  • Kto za siedmioma górami i za siedmioma lasami, mieszkał w chatce maleńkiej z siedmioma krasnoludkami? (Królewna Śnieżka)
  • Mała jak paluszek w płatkach róży spała. Gdy spadła do ogrodu, żaba ją porwała.
  • Czy wiesz jak na imię, ta panienka miała? (Calineczka)
  • Był bajkowym pajacykiem, co miał ludzki głos, lecz gdy głosem tym nakłamał, rósł mu nos. (Pinokio)

Rozpoznawanie tytułów baśni po wysłuchanym fragmencie.

 Żyła sobie raz samotna kobieta. Nie miała dzieci, a bardzo chciała mieć córeczkę. Pewnego dnia samotność dokuczyła jej tak mocno, że postanowiła udać się po pomoc do czarownicy. Ta dała jej zaczarowane ziarenko. Kiedy kobieta zasadziła je w doniczce, wyrósł z niego duży kwiat. Gdy rozchylił płatki, kobieta ujrzała w jego wnętrzu maleńką dziewczynkę. Miała cal wzrostu, więc dostała na imię…

Wtedy starsze łabędzie pochyliły przed nim głowy, a młody łabędź poczuł się zmieszany i ze wstydu schował głowę pod skrzydło. Czuł się naprawdę błogo, ale nie był dumny, ponieważ dobre serce nie jest ogarnięte pychą. Myślał o tym, ile musiał się nacierpieć, jak go prześladowano i wyszydzano zanim usłyszał, że jest najpiękniejszym z wszystkich pięknych ptaków. Słońce grzało mocno, a jego promienie pieściły smukłą szyję ptaka. W głębi serca łabędź pomyślał: „Nawet nie marzyłem o takim szczęściu, kiedy byłem jeszcze…

Zziębnięte ręce skostniały jej prawie, nie ma siły utrzymać w nich paczki zapałek. A gdyby zapaliła jedną dla rozgrzania? Tylko jedną zapałkę. Na wspomnienie ciepła już nie ma siły oprzeć się pokusie. Jedna zapałka tylko. Wyjmuje ostrożnie, trzask… i płonie! Cóż za wesołe światło, jasne i ciepłe, ach jak grzeje w ręce! Cudowny płomyk! Wydało się jej nagle, że siedzi przed ciepłym, żelaznym piecem na świecących nóżkach, z mosiężnymi drzwiczkami. Ach, jak ciepło! Jak grzeje duży, jasny płomień, jak wesoło się pali! Wyciągnęła nóżki spod cienkiej sukienki, aby je ogrzać także, lecz w tej samej chwili – zapałka zgasła. ….

Jaki to tytuł?

Zadaniem dzieci jest podanie poprawnego tytułu. ·

„Cudowny Kapturek” ·

„Janek i Gosia” ·

„Gapciuszek” ·

 „Kot w surducie” ·

 „O rybaku i rudej rybce” ·

 „Brzydka kaczka” ·

„Kubuś Łakomczuszek” ·

 „Śpiąca księżniczka” ·

„Pinokiowy chłopiec” ·

 „Dziewczynka na ziarnku grochu” ·

 „Księżniczka śniegu” ·

 „Królowa z zapałkami” ·

„Trzy kotki” ·

„Wilki 5 dziewczynek”

Zabawa w skojarzenia – odgadywanie tytułów baśni.

Zestaw I: młynarczyk, zwierzę, ogon, wąsy, buty, spryt

Zestaw II: siostrzyczka, brat, las, Baba Jaga, chatka, pierniki

Zestaw III: macocha, złe siostry, dużo pracy, bal, książę, pantofelek

Zestaw IV: miód, Krzyś, Prosiaczek, Tygrysek, Kłapouchy, Kangurek  

Zestaw V: sieć, jezioro, ryba

(„Jaś i Małgosia”) („Kopciuszek”) („Kubuś Puchatek”) („Złota rybka”) („Kot w butach”) Pożegnanie ze światem bajek i baśni”- bajka relaksacyjna.

Drogie dzieci. Bardzo pięknie wykonaliście wszystkie zadania. Możecie spokojnie opuścić zaczarowany świat bajek i baśni. Na zakończenie przygotowałam dla was bajkę, która pomoże wam wrócić do waszego przedszkola. Pozdrawiam i do zobaczenia. WRÓŻKA
Oddychajcie głęboko i spokojnie… Wolno i niepostrzeżenie zaczyna się wspólna podróż ogrooomnym balonem… Rozdajecie uśmiechy wszystkim baśniowym postaciom… Unosicie się coraz wyżej i wyżej… Przesyłacie pozdrowienia i buziaki całej bajkowej krainie. Chmurki pozdrawiają was radośnie. Wszystkich otula ciepły szal utkany z wesołych przeżyć… Wokół jest cicho, spokojnie i przyjemnie… Słychać tylko szepty gwiazd i księżyca… Opowiadacie im o swoich baśniowych marzeniach… Do zobaczenia w kolejnym bajkowym opowiadaniu… Otwórzcie oczy, gdy policzę do trzech…

Miłej zabawy!

Skip to content