Polonia Restituta !!!

Data 11 Listopada jest szczególnym dniem z punktu widzenia historycznego. Tego dnia o 11:00 w wagonie kolejowym w Compiegne został podpisany rozejm kończący Wielką Wojnę  pomiędzy Republiką Weimarską a państwami ententy. Natomiast na ziemiach polskich zaczęło powstawać nowe odrodzone państwo – Rzeczpospolita Polska. 

Dnia 11 Listopada 1918 roku Marszałek Józef Piłsudski otrzymał od Rady Regencyjnej władzę wojskową i został Naczelnikiem Wojska Polskiego.  To właśnie na pamiątkę tego pamiętnego dnia obchodzimy w całym kraju Narodowe Święto Niepodległości.

Jak  co roku nasza szkoła również uczestniczyła w tych obchodach, które zostały zorganizowane przez władze miasta Mielca. Razem z sztandarem udaliśmy się do Bazyliki p.w. św. Mateusza apostoła gdzie została odprawiona msza św. w intencji ojczyzny. Po zakończonej mszy razem z pocztami sztandarowymi a także harcerzami przedstawiciele SP 9 wzięli udział w przygotowanych na tą okoliczność miejskich obchodach, które odbyły się pod pomnikiem Jana Kilińskiego.

W historii Polski, tak się składa,
był kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego listopada
nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,
by przez szacunek dla przeszłości
ten dzień na zawsze dla Polaka
pozostał Dniem Niepodległości.

Skip to content