„MASKONUR” W NASZEJ SZKOLE – DBAMY WSPÓLNIE O ŚRODOWISKO.

Problem odpadów pocovidowych i ich wpływu na środowisko (w tym na zwierzęta) jest ogromna – według światowych szacunków, obecnie, codziennie na całym świecie używa się blisko siedem miliardów jednorazowych maseczek, czyli ok. sto dwadzieścia miliardów miesięcznie! Te następnie trafiają do śmietnika lub co gorsza… do środowiska i powodują śmierć ptaków i zwierząt. Przez tzw. gumki – ptaki plączą skrzydła, nogi, a nawet zjadają maseczki, co prowadzi do niedrożności jelit. Aby zmniejszyć to zjawisko, pojęliśmy starania aby wyposażyć naszą szkołę w specjalny kosz na zużyte maseczki. Taki kosz o nazwie „Maskonur” został zaprojektowany przez Centrum Innowacji i Transferu Technologii UM w Łodzi, a za sprawą Firmy ROLMLEK Mielec trafił do naszej szkoły.

„Maskonur” to stalowy, dobrze wykonany, kolorowy kosz na odpady, kształtem i grafikami przypominający sympatycznego ptaka Maskonura. Urządzenie rzuca się w oczy, a wraz z nim instrukcja postępowania ze zużytą maseczką. Otwór na maseczki jest zamknięty, wobec czego ograniczamy problem przenoszenia przez wiatr maseczek, a specjalnie zaprojektowany dziób zrywa gumki maseczki, tak aby nie stwarzały zagrożenia dla ptaków i zwierząt.

Skip to content