„To się jednak wydarzyło…” musimy pamiętać!

W poniedziałek 12 czerwca 2023r uczniowie klas VII-ych byli w Muzeum Auschwitz-Birkenau, byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady w Oświęcimiu. Uczniowie brali udział w niezwykłej lekcji historii na terenach byłego obozu koncentracyjnego. Zetknięcie się z jednej strony z ogromnym ludzkim cierpieniem, a z drugiej z wielkim okrucieństwem oprawców – wywołało silne emocje wśród uczniów. Osobiste rzeczy więźniów, ubrania, obuwie, fotografie cierpiących z głodu dzieci, warunki obozowe, doświadczenia medyczne, miejsca kaźni wstrząsały najbardziej. Opowieści przewodników Muzeum, m.in.: o bezwzględnym traktowaniu więźniów, selekcjach dopełniły obrazu okrucieństwa II wojny światowej. Pod Ścianą Śmierci z powagą i smutkiem zapaliliśmy symboliczny znicz i oddaliśmy cześć wymordowanym. Ten dzień i TO miejsce, gdzie „Ludzie ludziom zgotowali ten los” na długo zapadną w pamięć uczestnikom wizyty w Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdyż każdy z uczniów opuszczał były obóz zagłady w zadumie, z osobna wyciągając wnioski z tej niecodziennej lekcji. Wzruszeni i świadomi historii, którą należy znać, żegnaliśmy to smutne miejsce. Opiekunowie wycieczki: dyrektor J. Mleczko, P. Kuroń, E. Żak, I. Pietras.

Skip to content