Propozycje zabaw na świąteczny czas

Witamy Was Drogie Dzieci w tym Świątecznym czasie…

W tym miejscu chcemy złożyć życzenia Wam oraz Waszym Rodzicom, życzymy dużo zdrowia, radości, wspaniałych gości, prezentów bez liku oraz spełnienia marzeń w nadchodzącym Nowym Roku.

A teraz czas na nasze zabawy:

Na początek zapraszam Was do poznania tradycji obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w Polsce oraz na świecie:

https://czasnawywczas.pl/praktyczne/boze-narodzenie-na-swiecie/

Teraz możecie pobawić się i rozwiązać świąteczną krzyżówkę:

Gdy już odgadniecie wszystkie zagadki, oglądnijcie film:

„Cicha noc. Opowieść o Bożym Narodzeniu”:

Zobaczcie też proszę, jak tworzy się bombki:

W tym tygodniu nadeszła pora aby pomyśleć o kartkach świątecznych. Zgodzicie się ze mną Drogie Dzieci? Taka kartka to miły gest oraz wyraz pamięci o najbliższych nam osobach. Tym bardziej w tym roku, który jest wyjątkowy, z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, tak bardzo ważne jest by chociaż w taki sposób pokazać, że pamiętamy o drugiej osobie, z którą może w tym roku nie możemy usiąść przy jednym wigilijnym stole…

Mimo że w sklepach i księgarniach znajdziecie mnóstwo pięknych i kolorowych kartek, zachęcam Was abyście wykonali je samodzielnie… bo Wy potraficie wyczarować piękne arcydzieła plastyczne.

Potrzebujemy:
– kolorowy karton 
– nożyczki
– piankowe podklejki do zdjęć (mogą być, ale nie muszą)
– kolorowe sznureczki
– klej

Z kartonu wycinamy kształt kartki, zginamy na pół, w środku zostawiamy miejsce na życzenia. Na środku naklejamy wycięte z kartonu o innym kolorze świąteczne symbole – choinkę, aniołka czy gwiazdkę. Dzięki przyklejeniu ich na piankach, tworzy się ciekawy efekt „3d” ponieważ doklejone kształty odstają odrobinę od kartki (nie przylegają do niej ściśle). Można jednak przykleić je za pomocą zwykłego kleju do papieru.

Na doklejonej choince możemy przykleić też kolorowe kółeczka (bombki) lub maleńkie gwiazdki. Na dole kartki możemy nakleić/napisać „Wesołych świąt”. Bawcie się i twórzcie kreatywnie kartki, tak jak potraficie.

Jeśli chcecie mieć jeszcze jedną oryginalną choinkę w domu to zróbcie choinkę… owocową!

Oto przepis:

Składniki:

  • twarde owoce kiwi
  • patyk do szaszłyka
  • pestki granatu
  • kawałek twardego jabłka lub gruszki na podstawkę

Jak zrobić:

Wycinamy podstawkę z twardego jabłka lub gruszki. Wbijamy w nią szaszłykowy patyk.  Kroimy kiwi w plasterki. Możemy wycinać w nich szlaczki czy „igiełki” lub pozostawić gładkie. Nabijamy na patyk od szaszłyka – po okręgu, tak by plasterki układały się dookoła patyczka i spiralnie choinka rosła nam w górę.

Na czubku nabijamy kawałek jabłka lub gruszki w kształcie gwiazdki.

Układamy pestki granatu.

W tym przepisie podane są takie warianty owoców, ale jeśli lubicie inne, to skomponujcie własną choinkową pyszność. Smacznego!

Macie ochotę posłuchać już piosenki? Tym razem czas na Kolędy… Może „Cicha noc”?

Zobaczcie, jak Roksana Węgiel ją śpiewa.

Która Kolęda jest Waszą ulubioną? Nauczcie się jej śpiewać.

Nadszedł czas na Wasze wspólne zabawy z Rodzicami… Przygotujcie proszę razem „Kanapkę Renifera”. Ciekawe, kto zrobi smaczniejszą?

Składniki:

  • kromka chleba z formy, np. grahama lub chleba tostowego
  • ser żółty
  • groszek zielony
  • pomidor
  • masło dla chętnych

Jak zrobić:

Z  chleba odkrawamy skórki, zostawcie je – przydadzą się nam później! Kromkę chleba smarujemy masłem (niekoniecznie, zależy jak lubimy) i kładziemy na nią plasterek sera, a następnie „modelujemy” – tak by kształtem przypominała reniferka. Z plasterka pomidorka robimy nosek, a z groszku oczka. Na koniec układamy skórki od chleba w rogi oraz uszy renifera.
Smacznego!

Teraz potrzebna dawka ruchu, no to do dzieła:

„Świąteczny czas” – wszyscy pokazujemy za pomocą ruchu jak wykonujemy świąteczne porządki, np. myjemy okna, odkurzamy, pakujemy prezenty…

„Kalambury na Święta” – wszyscy przekazujemy sobie opakowanie z tektury, które przypomina ramkę (możecie łatwo taką ramkę wykonać, nie musi być duża) a w tle leci dowolna świąteczna piosenka. Na moment zatrzymania się piosenki, osoba która trzyma ramkę w ręce, ma za zadanie pokazać świąteczną zagadkę, którą pozostali muszą odgadnąć… Uwaga: nie możemy nic mówić, możemy tylko pokazywać lub rysować na papierze.

Na podsumowanie  Quiz o Bożym Narodzeniu .

• Wymień 3 tytuły kolęd.
• Dla kogo zostawia się puste nakrycie przy wigilijnym stole?
• Ile dni trwają święta Bożego Narodzenia?
• Jak nazywali się trzej królowie, którzy przyszli powitać Pana Jezusa?

• Jak nazywa się czas, który poprzedza święta Bożego Narodzenia?
• Z jakiej krainy przyjeżdża św. Mikołaj?
• Zwierzęta w noc wigilijną potrafią…
• W który dzień grudnia przypada Wigilia?
• Jak nazywa się nabożeństwo odprawiane o północy w noc wigilijną?
• Co trzej królowie podarowali dzieciątku Jezus?
• W czym św. Mikołaj przynosi prezenty?
• Wymień 5 potraw wigilijnych.
• Jak nazywają się pieśni śpiewane w okresie świąt Bożego Narodzenia?
• Gdzie urodził się Pan Jezus?
• W jaki sposób Mikołaj podrzuca dzieciom prezenty?
• Kto pomaga Mikołajowi w przygotowaniu prezentów?
• Co dostają od Mikołaja niegrzeczne dzieci?

 Udanej zabawy!

Skip to content