23 luty – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Depresja to nie gorszy dzień, nie lenistwo, nie słabsze samopoczucie.

Niestety dość powszechny jest mit, że jest to choroba występująca wyłącznie u dorosłych. „Nastolatek nie ma depresji, to prawdopodobnie burza hormonalna”, „Depresja u dziecka? Nie… To nie dotyczy dzieci”. Nic bardziej mylnego.

Z roku na rok coraz więcej nastolatków i dzieci zapada na depresję. Liczba rośnie, a wiek zachorowalności spada. Czas ma tutaj znaczenie – wczesne rozpoznanie i diagnoza to szansa na skrócenie cierpienia naszego dziecka.

Podstawą pomocy dziecku zmagającemu się z depresją, jest rozpoznanie, że jest… chore. Brzmi prosto, jednak to nie takie proste. To choroba, która u dwóch osób w tym samym wieku, tej samej płci może przebiegać zupełnie inaczej – różnić się pod względem rodzaju, nasilenia i ilości objawów. Charakterystyczne objawy wskazujące na występowanie depresji to utrzymujące się codziennie, przez większość dnia (przez okres minimum 2 tygodni):

• obniżony nastrój lub (co jest bardzo! charakterystyczne dla dzieci i młodzieży) drażliwość
  • spadek zainteresowań oraz zdolności do odczuwania przyjemności;
  • spadek lub przyrost masy ciała,
  • wahania łaknienia
  • bezsenność lub nadmierna senność
  • nadmierne pobudzenie lub zahamowanie psychomotoryczne,
  • zmęczenie i utrata energii
  • zaniżone poczucie własnej wartości
  • nadmierne lub nieadekwatne poczucie winy
  • trudności z utrzymaniem koncentracji uwagi oraz z podejmowaniem decyzji
  • nawracające myśli o śmierci, nawracające myśli samobójcze, próby samobójcze lub konkretny plan popełnienia samobójstwa

Depresja to choroba, która wymaga leczenia i którą można wyleczyć.

Czas ma znaczenie, wsparcie ma znaczenie, odpowiednie leczenie ma znaczenie.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości – skorzystajmy z pomocy specjalisty, zgłośmy się na konsultację. W naszej szkole możesz liczyć na pomoc pedagoga, psychologa oraz innych nauczycieli.

Pamiętajmy:

Depresja nastolatka nie jest zwyczajnym smutkiem, przygnębieniem, czy burzą hormonalną.

Nastolatek zmagający się z depresją jest CHORY i potrzebuje POMOCY. Więcej informacji na temat depresji znajdziesz na stronach internetowych zamieszczonych poniżej.