Projekt eTwinning „Jem zdrowo i kolorowo”
Krajowy projekt eTwinning „Jem zdrowo i kolorowo” skierowany jest do wszystkich, którzy cenią sobie jakość i wygląd spożywanych posiłków.
W projekcie uczestniczyli nauczyciele i uczniowie z różnych szkół z całej Polski m.in. Gdańska, Ełku, Warszawy, Olsztyna, Krakowa, Lublina, Jarosławia, Rzeszowa, Katowic, Białegostoku a także z naszej szkoły w Mielcu.
Udział w projekcie poprzedziło szkolenie online dla nauczycieli prowadzone przez Monikę Khan tegoroczną ambasadorkę eTwinning, która cały czas wspierała i koordynowała podjęte działania.
Celem projektu było poznanie zasad współpracy i wykorzystania przestrzeni Twinspace. Poprzez wspólną pracę nauczyciele wykorzystywali materiały edukacyjne przy pomocy aplikacji Canva i StoryJumper, narzędzi Google: Forms, Docs i Slides oraz Wakeleta.
Postęp działań:
- Przedstawienie szkół partnerskich + quiz (marzec/kwiecień 2021)
- Konkurs na logo projektu (marzec/kwiecień 2021)
- Przygotowanie, przeprowadzenie i opracowanie wyników ankiety na temat sposobu odżywiania polskich nastolatków biorących udział w projekcie. (kwiecień 2021)
- Stworzenie wspólnego dokumentu Google Docs z informacjami na temat składu przekąsek popularnych wśród uczniów „Co kryje się w naszych/waszych ulubionych przekąskach?”(kwiecień 2021)
- Spotkanie z ekspertem (kwiecień 2021)
- Zebranie treści edukacyjnych na temat (nie)zdrowej żywności – Wakelet (kwiecień 2021)
- Wymyślenie haseł zachęcających do zdrowego odżywiania się, stworzenie grafik/plakatów z ich użyciem, stworzenie wspólnej kolekcji Wakeleta z projektami grafik (kwiecień 2021)
- Stworzenie wspólnych tygodniowych jadłospisów zawierających zdrowe dania i przekąski. Stworzenie wspólnej prezentacji z jadłospisami z wykorzystaniem Google Slides (maj 2021)
- Napisanie przepisów na zdrowe dania i zaprojektowanie wspólnej książki kucharskiej „Nasze kolorowe przepisy” (maj 2021).
- Podsumowanie i ewaluacja (maj/czerwiec 2021)
Udział w projekcie nie tylko spełnił zakładanie cele, ale dostarczył wielu ciekawych wrażeń. Naszym uczniom podobało się spotkanie z ekspertem, analizowane składu ulubionych przekąsek, quiz o szkołach, wykonanie plakatu oraz konkurs na logo projektu. Wszyscy nabyliśmy nowych umiejętności w praktycznym wykorzystywaniu narzędzi TIK.