Narodowe Czytanie

W piątek,13 września, nasza szkoła włączyła się do akcji Narodowego Czytania. Celem tego przedsięwzięcia jest promowanie literatury polskiej poprzez jej publiczne odtwarzanie w różnych miejscach np. w bibliotekach, szkołach, urzędach, na rynkach miast. Lektury Narodowego Czytania to książki należące do kanonu literatury polskiej i będące częścią kodu kulturowego, który powinien znać każdy Polak. Przez lata kształtowały świadomość i tożsamość narodową. W trakcie tegorocznej, XIII edycji akcji, czytaliśmy na lekcjach języka polskiego w klasach IV-VIII fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Przy okazji rozmawialiśmy też o poprzednich edycjach akcji i o lekturach Narodowego Czytania, którymi były w przeszłości m.in. „Pan Tadeusz”, „Zemsta”, „Quo vadis”, „Lalka”, nowele polskie czy „Nad Niemnem”. Klasa VIa wraz z nauczycielką języka polskiego, Panią Małgorzatą Wesołowską, zaprosiła do wspólnego czytania Panią Dyrektor Agnieszkę Torbę. Wcieliła się ona w rolę tytułowego Kordiana i wypowiedziała słynną kwestię z dramatu: „Jam jest posąg człowieka na posagu świata”.
Przy okazji obchodów Narodowego Czytania wspominaliśmy Pana Dyrektora Jacka Mleczkę, który był wielkim sympatykiem i orędownikiem tej akcji. Bardzo chętnie i z radością włączał się do niej. Dwa lata temu w trakcie inscenizacji „Ballad i romansów” wcielił się w rolę narratora, a rok temu pieczętował egzemplarze „Nad Niemnem” i czytał fragmenty powieści z jedną z klas VIII.

Organizatorkami akcji Narodowego Czytania były nauczycielki języka polskiego: Małgorzata Wesołowska i Anna Bożek.