Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa, a rozpowszechniony jako Dzień Kolorowej Skarpetki ustanowiony został już w 2005 r. Niewiele osób wie, że od 2012 roku patronat nad obchodami tego dnia objęło ONZ. Jest to dzień, w którym świat kieruje oczy wobec osób dotkniętych Zespołem Downa oraz wobec ich dzielnych Rodzin, które robią co mogą, aby wspierać swoje ukochane dzieci. Choroba ta została odkryta już w 1862 r. i to właśnie od jego odkrywcy – lekarza o nazwisku Down, przyjęła taką a nie inną nazwę. Jest to zespół wad wrodzonych spowodowany nieprawidłową liczbą chromosomów. Charakterystyczne zmiany w wyglądzie (głównie fałdy pod powiekami) oraz niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim lub średnim niestety nadal wzbudzają w większości społeczeństwa nieprawidłowe reakcje wobec osób dotkniętych Zespołem Downa. Nasza społeczność szkolna pamięta o osobach niepełnosprawnych i ich Rodzinach oraz podejmuje akcje mające na celu uświadamianie społeczeństwa na temat istoty zaburzeń oraz chorób składających się na niepełnosprawność. Dzielimy się tą wiedzą po to, aby osobom tym żyło się lepiej w tym i tak trudnym świecie.
Okażmy szacunek i uśmiech tym, którzy najbardziej tego potrzebują 🙂

Opracowała: nauczyciel wspomagający Agnieszka Bieś

Skip to content