Podstawy ekonomii, czyli o podatkach na matematyce w klasach szóstych

„Do podatków nie wystarczy umysł matematyka – tutaj potrzebny jest filozof” – od tego cytatu Alberta Einsteina rozpoczynały się lekcje matematyki w klasach szóstych w środę 14 oraz w czwartek 22 kwietnia w klasach VI A oraz VI B

Zajęcia na temat podatków poprowadziła pani Anna Zając w klasach VI B, VI C, VI C oraz pan Tomasz Malczyński w klasie VI A w ramach programu edukacyjnego „Finansoaktywni. Misja: Podatki. To się opłaca” organizowanego przez Ministerstwo Finansów.

Uczniowie zostali wprowadzeni w świat dużych finansów. W trakcie zajęć dowiedzieli się co to jest podatek, jakie są jego rodzaje i z jakich składników składa się budżet państwa, czy gminy. Poznali stawki podatku VAT i sposób jego obliczania. Uczniowie zapoznali się także z budżetem miasta Mielca na rok 2021, wskazywali jakie inwestycje finansowane z pieniędzy publicznych powstały lub powstają w mieście. Na koniec lekcji uczniowie podawali przykłady innych inwestycji i zadań, które z punktu widzenia młodego mielczanina powinny zostać zrealizowane. Tutaj najczęściej pojawiały się: budowa otwartych boisk do gry w koszykówkę, modernizacja niebezpiecznych skrzyżowań, budowa pump-tracków na każdym osiedlu, a także powstanie całorocznego lodowiska miejskiego.

Podsumowaniem zajęć była wspólna refleksja na temat podatków –  Czy korzystamy z usług i zadań publicznych finansowanych z podatków oraz czy należy je płacić?

Skip to content