Lekcja o finansach publicznych ze specjalnym gościem Panią Anną Kobylarz – Skarbnikiem Miasta Mielca

Dnia 7 maja w naszej szkole odbyło się zdalne spotkanie uczniów klas szóstych z Panią Anną Kobylarz, która pełni funkcję Skarbnika Miasta Mielca. Zajęcia odbyły się w ramach realizacji programu edukacyjnego „Finansoaktywni. Misja: Podatki. To się opłaca” organizowanego przez Ministerstwo Finansów. Wcześniej na lekcjach matematyki uczniowie dowiedzieli się co to jest podatek, jakie są jego rodzaje i z jakich składników składa się budżet państwa. Kolejnym krokiem zgłębiania tajników finansów publicznych było poznanie budżetu lokalnego. Pani skarbnik wskazała źródła dochodów oraz wydatki gminy miejskiej Mielec, przybliżyła uczniom zasady finansowania zadań publicznych. W swym wystąpieniu odniosła się do budżetu domowego, który każdy uczeń doskonale zna. W prezentacji znalazły się również ciekawostki: nasz gość przedstawił w liczbach jaka ilość drzew, boisk czy kilometrów ścieżek rowerowych i ulic administruje, a tym samym ma na utrzymaniu Urząd Miasta Mielca.

Na koniec spotkania nasz ekspert musiał zmierzyć się z pytaniami uczniów. Dowiedzieliśmy się o zadaniach realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego na naszym osiedlu, o zmianach w uchwale budżetowej w trakcie roku kalendarzowego, a także, że pani skarbnik od początku swojej ścieżki zawodowej pracuje w „finansach publicznych” i lubi swoją pracę.

Dziękujemy Pani Skarbnik Annie Kobylarz za ciekawą lekcję ekonomii i przybliżenie w przystępny sposób finansowania zadań przez samorząd lokalny.

Anna Zając, Tomasz Malczyński

Skip to content