„Pierwsi po „Hubalu” „ODWET – JĘDRUSIE” 1939-1945”

Spotkanie autorskie w bibliotece szkolnej SP nr 9 w Mielcu.W dniu 1 kwietnia 2022 r. biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Władysława Jasińskiego „Jędrusia” w Mielcu gościła dr. hab. Tadeusza Zycha, który jest dyrektorem Muzeum Regionalnego Ziemi Tarnobrzeskiej oraz profesorem na Uniwersytecie Rzeszowskim w Katedrze Nauk Humanistyczno-Społecznych. Podczas spotkania autorskiego została zaprezentowana najnowsza książka historyczna napisana przez pana Tadeusza Zycha pt. „Pierwsi po „Hubalu” „ODWET – JĘDRUSIE” 1939-1945”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Władysława Jasińskiego „Jędrusia” w Mielcu, które odbyły się 31 marca 2022r., a swoją kontynuację miały właśnie w bibliotece szkolnej. Dyrektor szkoły pan Jacek Mleczko nakreślił cel spotkania – pielęgnowanie dziedzictwa historycznego, upowszechnianie i promocję czytelnictwa, wysokie standardy wychowania młodego pokolenia. W uroczystości uczestniczyli także wicedyrektor szkoły pani Agnieszka Torba oraz pan Jerzy Orłowski, (syn śp. Tadeusza Orłowskiego prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oddział Mielec), mielczanin żywo interesujący się dziedzictwem historycznym regionu oraz uczniowie klas ósmych. Uczestnicy spotkania z wielką uwagą wysłuchali jak powstawała książka poświęcona organizacji ODWET i działalności oddziału partyzanckiego „Jędrusie”. Autor w przystępny sposób przybliżył postać Władysława Jasińskiego oraz innych żołnierzy. Swoje doświadczenia przekazał w sposób niezwykle barwny, bezpośredni i bardzo obrazowy. Uczniowie chętnie zadawali pytania dotyczące działalności Jędrusiów na terenie Mielca i okolic, na które zaproszony gość udzielał wyczerpujących odpowiedzi ukazując również mało znane fakty z życia „Jędrusiów”. Spotkanie przygotowali nauczyciele Dariusz Momot i Ewa Pietruszka, natomiast o oprawę artystyczna zadbała pani Zofia Niećko wraz z uczniami klasy VII C.

Skip to content