„Śladami miejsc pamięci narodowej”

28 października br. reprezentanci naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w pieszej wycieczce związanej z akcją Ministerstwa Edukacji Narodowej pod hasłem „Szkoła Pamięta”. Były to klasy 8b wraz z wychowawcą Panią Beatą Gocoł oraz klasa 8 dm wraz z wychowawcą Panią Bernadetą Łaz.

Włączenie się w akcję miało na celu uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu.

Pierwszym punktem wycieczki był Pomnik Żołnierzy Niezłomnych Wyklętych przy Al.Niepodległości, po czym wyruszyliśmy pod murale na ścianach garaży przy ul. Szafera, na których umieszczone są wizerunki lokalnych patriotów, a konkretnie:

• Braci Działowskich,
  • Władysława Szafera,
  • Wojciecha Lisa Mściciela,
  • Konstantego Kędziora,
  • Stanisława Doliny,
  • Eugeniusza Szyfnera.

Następnie udaliśmy się w kierunku Pomnika Jana Kilińskiego oraz Pomnika Żołnierzy AK.
Byliśmy również na zbiorowych mogiłach:

• poległych w czasie I i II Wojny Światowej;
  • pracowników WSK PZL Mielec poległych w czasie  nalotu i bombardowania we wrześniu 1939r.;
  • żołnierzy AK( Lis i Kędzior ).

To jedynie kilka miejsc, z wielu, które należałoby odwiedzić.

Warto wspomnieć, że nasi uczniowie przygotowali krótkie wypowiedzi o poszczególnych miejscach pamięci naszego regionu, które zaprezentowali podczas wycieczki.

Dzisiejsza wycieczka na pewno zostanie długo w pamięci i sercach naszych uczniów.

Red. B.Łaz