Narodowe Czytanie SP9

W poniedziałek, 11 września, włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Celem tego przedsięwzięcia jest promowanie literatury polskiej poprzez jej publiczne odtwarzanie w różnych miejscach np. w bibliotekach, szkołach, urzędach, na rynkach miast. Akcja w naszej szkole przebiegła w dwóch odsłonach. Pierwsza miała miejsce w klasach, gdzie wraz z uczniami czytaliśmy fragmenty książki. Klasa VIIIb z wychowawczynią i zarazem nauczycielką języka polskiego, Panią Anną Bożek, zaprosiła do wspólnego czytania Pana Dyrektora Jacka Mleczkę. Oprócz czytania obszernych fragmentów powieści rozmawialiśmy też o poprzednich edycjach akcji i o lekturach Narodowego Czytania. Uczniowie mogli obejrzeć wystawkę składającą się z różnych wydań powieści Orzeszkowej oraz plakatów związanych z XI edycją akcji.

Druga odsłona akcji Narodowego Czytania miała miejsce w plenerze. Grupa uczniów klasy VIIa wraz z polonistką, Panią Małgorzatą Wesołowską, wyruszyła na mielecki rynek, by zaskoczyć mieszkańców publicznym czytaniem „Nad Niemnem” metodą flash mob. Polega ona na tworzeniu sztucznego tłumu gromadzącego się niespodziewanie w miejscu publicznym, by przeprowadzić krótkotrwałą akcję i zaskoczyć nią przypadkowych świadków. Akcja naszych uczniów zakończyła się powodzeniem. Na mieleckim rynku przeczytaliśmy fragment „Nad Niemnem”, zapraszając do jego wysłuchania przechodniów. Rozdawaliśmy też cytaty z powieści i zachęcaliśmy do sięgnięcia po książkę w trakcie prywatnej lektury. Ostatnim etapem akcji było czytanie fragmentów powieści nad rzeką Wisłoką, która choć trochę miała przywodzić na myśl nadniemeński krajobraz. Tu podążyliśmy za plastyczną wyobraźnią Elizy Orzeszkowej, odtwarzając malowniczy opis przyrody rozpoczynający powieść.

Zapraszamy za rok

Skip to content