Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty

Tak bardzo tego pragnę
ażeby moje słowa,
ażeby wiersz choć jeden,
ktoś w pamięci zachował”
Zbigniew Kabata „Bobo”

Można śmiało stwierdzić, że prośba Pana Profesora Kabaty została spełniona. Przez dwie dekady od roku 2000 w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy z inicjatywy p. Teresy Majczak, nauczycielki historii, odbywał się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabatyżołnierza Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie”. Co roku brali w nim udział uczniowie „Rodziny Jędrusiowych Szkół”, czyli tych, które noszą imię Władysława Jasińskiego z Gawłuszowic, Smerdyny, Sulisławic, Połańca oraz z Mielca i z Koprzywnicy. Tegoroczna gala, która odbyła się 3 czerwca była okazją do wspomnień, przywołania momentów, kiedy to na uroczystość przybywali sami „Jędrusie’ i ich sympatycy. Z okazji jubileuszu XX – lecia uroczystość przybrała inną formułę niż w poprzednich latach, a mianowicie odbyła się Gala Recytacji Poezji Zbigniewa Kabaty. Naszą szkołę reprezentowali: Maja Bździkot z klasy 5a w wierszu „Gdybym spotkał się z wróżką”, Wiktor Wlezień z klasy 6b recytujący wiersz pt. „Widma” oraz Natalia Krempa z 7c, która zaśpiewała piosenkę pt. „Polska flaga”. Po trzyletniej przerwie odżyły wspaniałe relacje „Rodziny Jędrusiowych Szkół”, ale pojawił się też smutek i zaduma, gdyż tym razem na uroczystości zabrakło Jędrusiów. Ostatni z nich – płk. Mieczysław Korczak legendarny „Dentysta” w wieku 100 lat dołączył do swoich kolegów we wrześniu 2021 r. Współczesne młode pokolenie doskonale się zmierzyło z wierszami Zbigniewa Kabaty. Jego doświadczenia i wojenne życie to żywa lekcja historii, jaką przekazał młodym w swojej poezji. Uświadamia ona, jak wiele zawdzięczamy tym, którzy walczyli o wolność i jaką cenną wartością powinna być dla nas ojczyzna.

Anna Bożek

Skip to content